Jak przygotować plik do druku
Własne fotografie w roli przyciągających oczy plakatów na ścianach – to byłoby coś!
Kilka porad: jak optymalnie przygotować plik do druku wielkoformatowego na drukarce Epson 9900 Spectroproofer.
Monitor: Zacznijmy od przygotowania sprzętu do obróbki zdjęć, na którym pracujemy. Pierwszym, najistotniejszym jest odpowiednia kalibracja monitora. Polecane przez nas standardowe ustawienia parametrów monitora to: temperatura barwowa - 6 500 K, współczynnik gamma 2,2, jasność ekranu 100 do 120 cd/m.kw. Więcej o kalibracji monitora można przeczytać np. tutaj : http://www.dfv.pl/szkola-zaawansowani-foto.html?id=1170.
Korekcja tonalna: Drukarka Epson Stylus Pro 9900 Spectroproofer obsługuje najszerszą dostępną w druku przestrzeń barwną - Adobe RGB, dlatego najlepiej ją stosować, przygotowując pliki do druku. Jeżeli mamy taką możliwość fotografujmy zapisując pliki w Adobe RGB lub w formacie RAW, a następnie eksportujmy je do przestrzeni Adobe RGB. Pliki czarno-białe najlepiej przygotować w przestrzeni barwnej Grey Gamma 2,2. Wydruki czarno-białe wykonane przez nas na papierze Epson nie mają efektu metameryzmu (tzn. nie zmieniają koloru zależnie od oświetlenia).
Pamiętajmy jednak! Konwersja z profilu sRGB (używanego jako standard w internecie i w labach fotograficznych) do Adobe RGB nie poszerza przestrzeni kolorystycznej, może jedynie negatywnie wpłynąć na szczegóły i wierność kolorów względem oryginału. Wtedy lepiej przesłać plik w oryginalnej przestrzeni barwnej.
Ustalenie rozdzielczości: O wyglądzie wydruku końcowego decyduje również rozdzielczość pliku. Optymalną jakość osiągniemy, gdy przygotowany plik będzie w skali 1:1 (czyli jeżeli chcemy wydrukować zdjęcie w formacie np. 50x70 cm to takie powinny być rozmiary pliku), a jego rozdzielczość to 360 dpi - optymalna dla drukarki, na której wykonujemy wydruki.
Uwaga! Sztuczne powiększanie zdjęć oraz wymuszone zwiększanie ilości pikseli nie poprawi jakości zdjęcia. W takim wypadku oferujemy usługę bezstratnego (do 1000%) powiększania plików za pomocą specjalistycznego oprogramowania fraktalowego.
Retusz drobnych usterek: Fotografii trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć (powiększając plik do 100% na monitorze) oraz poprawić wszelkie drobiazgi, jakie uda nam się zauważyć. W wielkim formacie mogą one bowiem okazać się dużymi i brzydkimi elementami zdjęcia, które od razu rzucają się w oczy i znacznie obniżają urodę obrazka oraz wpływają na wrażenie, jakie zrobi on na oglądających. Do takich wad należą na przykład wszelkie niedoskonałości skóry czy przebarwienia na krawędziach. Dobrze jest też skontrolować histogram: zdjęcia, bez odpowiednio podkreślonego kontrastu, jako postery będą się wydawać jeszcze bardziej nieostre i nijakie.
Wyostrzanie: Ostatnią czynnością po przeskalowaniu zdjęcia powinno być jego wyostrzenie (można skorzystać np. z filtra Maska wyostrzająca, który w programie Photoshop znajdziemy, wybierając »Filtr | Wyostrzanie«). Generalna reguła jest taka, że w wypadku dużych wydruków należy wyostrzać znacznie mocniej niż w wypadku małych, a gdy używamy papieru matowego – bardziej niż w przypadku zastosowania papieru błyszczącego. Wyostrzanie należy kontrolować, zawsze powiększając podgląd obrazka – do 100%. Tylko wtedy otrzymamy wiarygodny podgląd efektu, jaki uzyskamy na końcowym wydruku.
Typ pliku: Najwyższą jakość druku zapewnia zapis bezstratny tiff i takie pliki preferujemy. Pliki z kompresją jpg - najbardziej popularne, powinny być zapisywane z jak najniższą kompresją (najwyższą jakością). Przyjmujemy także pliki spakowane do formatu ZIP.
Uwaga! Pliki pierwotnie zapisane w formacie jpg a następnie zapisane w tiff przed drukiem, nie zyskają na jakości a tylko zwiększą objętość pliku.
Jesteśmy pewni, że wydruki wykonane u nas zaskoczą Państwa wysoką jakością.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.